browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Technologia

ETF złoto – czy warto postawić na fundusz notowany na giełdzie?

ETF złoto – czy warto postawić na fundusz notowany na giełdzie?

Złoto, jako jeden z najpopularniejszych celów inwestycyjnych cieszy się niezmienną estymą i zainteresowaniem inwestorów na całym świecie. Już dzisiaj, za pośrednictwem funduszy notowanych na giełdzie, inwestycje w złoto mogą być znacznie łatwiejsze, niż w przeszłości.

ETF na złoto 

Fundusze notowane na giełdzie, inaczej nazywane funduszami ETF to alternatywny sposób dokonywania inwestycji w złoto bez potrzeby fizycznego nabywania kruszcu. Jak powszechnie wiadomo, złoto od zawsze było traktowane jako bezpieczna przystań w kryzysowych sytuacjach wojen, globalnej recesji czy innych kataklizmów. Tak pozostaje do dziś, chociaż duży popyt na kruszec prowadzi do wielu nadużyć, z oszustwami w sprzedaży fałszywych, nic nie wartych sztabek złota.

Jeśli zatem chcemy wzbogacić swój portfel inwestycyjny o produkty powiązane ze złotem, ETF oparty na złocie będzie najlepszym rozwiązaniem. Czym jest ETF? To fundusz, który notowany na giełdzie ma jeden podstawowy cel – replikację faktycznego kursu instrumentu bazowego. W ofercie brokerów znaleźć można setki, a nawet tysiące funduszy ETF, opartych na indeksach giełdowych, akcjach, walutach, kryptowalutach, czy właśnie surowcach. ETF złoto to inwestycja, która w realny sposób pozwoli nam doświadczyć ekspozycji na zmienność kursu tego surowca. 

Złoto fizyczne czy inwestycja w instrumenty pochodne? 

Wciąż jednak wiele osób zastanawia się, jaką formę inwestycji w złoto wybrać. Zasadniczo mamy dwa rozwiązania – inwestycja w fizyczne złoto oraz inwestycja w instrumenty pochodne oparte na złocie. W pierwszym wariancie nabywamy złote monety lub sztabki, które łatwo przewozić, gromadzić i zabezpieczyć. Takie sztabki, po upewnieniu się o ich autentyczności mogą być w przyszłości sprzedane z dużym zyskiem. Zakup fizyczny złota to także brak podatku od zysków kapitałowych, brak opłat za gromadzenie i brak opłat za zarządzanie, co stanowi powszechny koszt w przypadku rachunków inwestycyjnych. Wadą tego rozwiązanie jest jednak niepodzielność kruszcu – nie mamy możliwości sprzedaż tylko części sztabki. 

Zakup papierowego złota,  postaci funduszy notowanych na giełdzie czy w postaci akcji spółek zajmujących się wydobyciem to z kolei atrakcyjna alternatywa dla tych inwestorów, którzy nie zgromadzili dostatecznie dużego kapitału, a chcą skorzystać z potencjału, jaki zapewnia inwestowanie w złoto. 

Dlaczego warto inwestować w ETF na złoto? 

Fundusze notowane na giełdzie oparte na złocie, czyli ETF złoto to jeden z najlepszych wyborów, jeśli inwestor ceni sobie zyski spekulacyjne i chce w szybkim czasie sprzedać instrumenty finansowe, korzystając na chwilowej zwyżce cen. Za pośrednictwem platformy brokera inwestycje w złoto są bardzo proste i w praktyce ograniczają się do wyboru funduszu i zakupu go za określoną część kapitału. 

ETF złoto to sposób na to, by skutecznie zoptymalizować swój portfel inwestycyjny i korzystać zarówno z długoterminowych zalet inwestycji w złoto, jak również z krótkoterminowych potencjalnych szans na szybkie i gwałtowne zmiany cen

Materiał zewnętrzny

Udostępnij