browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Technologia

Jak urządzić ognisko w ogrodzie?

Jak urządzić ognisko w ogrodzie?

Posiadanie domku jednorodzinnego lub działki wiąże się z odpowiednim dbaniem o ogród. Lubimy w nim spędzać czas nie tylko sami, ale również ze znajomymi i przyjaciółmi oraz rodziną. To wspaniałe miejsce na weekendowy relaks i spotkania towarzyskie. Często spędzanie czasu na świeżym powietrzu przedłuża się do późnych godzin wieczornych i wtedy możemy również rozpalić ognisko, które zapewni ciepło i wspaniały klimat. Ognisko w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

Ognisko w ogrodzie to nie tylko grillowanie

Oczywiście każdy przyzwoity ogród kojarzy nam się z grillem. Można by powiedzieć, że jest to nasz sport narodowy i chętnie go uprawiamy. Okres wiosenno-letni to czas zapachów roznoszących się po pobliskich ogrodach. Mięso smażone jest na potęgę, a gwar przydomowych imprez tworzy wyjątkową atmosferę. Jest to ciekawy sposób nie tylko na przyrządzenie przekąsek dla przyjaciół, ale także przygotowanie obiadu dla rodziny. Oczywiście skonsumowanie posiłku jest ważne, ale tak naprawdę całe biesiadowanie rozpoczyna się przy rozpalonym ognisku. Do palenia ogniska warto się jednak odpowiednio przygotować, aby impreza przebiegała bezpiecznie.

ogród ognisko

Jakie jest najlepsze miejsce na ognisko?

Aby stworzyć ognisko, musimy pamiętać szczególnie o kwestii bezpieczeństwa. Z tego też powodu nie można podchodzić do tego tematu spontanicznie, bez planu. Niestety nierozważne usytuowanie ogniska może spowodować rozprzestrzenianie się ognia i przyniesie ogrom szkód. Dlatego też miejsce na palenisko powinno być stałe. Ważne jest ustalenie miejsca, które nikomu nie będzie przeszkadzać. Należy pamiętać także, aby miejsce na palenisko było oddalone od zabudowań, w szczególności tych drewnianych. Tak więc lokalizacja ogniska w ogrodzie jest kluczową sprawą.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest wiatr. Mimo tego, iż jest on zmienny i tak naprawdę trudno do niego dostosować miejsce ognia, w Polsce najczęściej wieje z zachodu. Ta informacja sprawia, iż najbezpieczniej będzie ustawić palenisko we wschodniej części ogrodu..

Znany jest w Polsce problem dymu unoszącego się z grilla, który uprzykrza życie domownikom, a co gorsza sąsiadom. Oczywiście, aby uniknąć niepotrzebnych kłótni, warto jest umieścić ognisko od zawietrznej strony pomieszczeń użytkowych. Jak już zostało to wspomniane wyżej, najlepszą lokalizacją dla naszego paleniska będzie część wschodnia, która sąsiaduje z niezabudowanym terenem. Czasem jednak nie jest to możliwe, więc należy zadbać, aby palenisko było oddalone od zabudowy mieszkalnej w odległości co najmniej 10 metrów.

ognisko ogród

Palenisko w ogrodzie – rodzaje

Bardzo prostym rozwiązaniem będzie stworzenie paleniska ze zwykłych kamieni, które ułożymy w krąg. Niestety nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie, dlatego też dobrym pomysłem będzie stworzenie trwałego i przede wszystkim bezpiecznego miejsca na ognisko. To zapewni nam palenisko murowane.

Palenisko ogrodowe żeliwne jest gotowym produktem. Podczas zakupu należy sprawdzić jego wysokość i możliwość składowania. Na rynku jest wiele modeli palenisk żeliwnych, a niektóre z nich posiadają takie funkcje, jak zamontowany od góry ruszt oraz grill.

Udostępnij