browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Technologia

Sadzenie pomidorów – kiedy sadzić pomidory?

Sadzenie pomidorów – kiedy sadzić pomidory?

Wbrew pozorom sadzenie pomidorów nie jest zbyt trudne. Wystarczy zapoznać się z zasadami prawidłowego przeprowadzenia tej czynności, a efekty będą zaskakująco pozytywne. Pomidory wyhodowane samodzielnie smakują najlepiej, a w dodatku dostępne są na wyciągnięcie ręki. Kiedy więc najlepiej sadzić pomidory? Oczywiście ważne jest jak je sadzić, czym nawozić i co jest potrzebne do ich pielęgnacji.

Kiedy sadzić pomidory?

Przede wszystkim należy przygotować rozsady, a następnie przesadzić pomidory do gruntu. Warto mieć na uwadze, że rozsada to uprawa młodych pomidorów w szklarni, inspekcie lub na rozsadniku. Zdecydowanie zapewni to roślinom najlepsze warunki kiełkowania i rozwoju.

Trzecia dekada marca oraz pierwsza dekada kwietnia to czas, kiedy powinien nastąpić wysiew nasion pomidorów. Z sadzeniem sadzonek musimy jednak poczekać do momentu, gdy nie będzie już ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków. Najlepszy czas to początek czerwca. To właśnie wtedy temperatura często utrzymuje się zarówno w dzień, jak i w nocy w okolicach 13-18 stopni Celsjusza. Nie możemy także zapominać, że sadzenie pomidorów powinno nastąpić w pochmurny, lecz bezdeszczowy dzień.

kiedy sadzić pomidory

Jeśli jednak mamy zamiar prowadzić uprawę pod osłonami, to w takim przypadku terminy sadzenia pomidorów będą wyglądać troszkę inaczej. Sadzenie pomidorów pod folią odbywa się w różnych terminach. Na przykład w uprawie wiosennej wysiew nasion najlepiej jest przeprowadzić w okresie od 10 lutego do 20 marca. Następnie w drugiej dekadzie marca sadzonki należy przenieść do gruntu. Inaczej jest, gdy chodzi o uprawę jesienną. Wysiewanie nasion powinno nastąpić nie wcześniej niż w pierwszej połowie czerwca, a sadzenie w drugiej dekadzie lipca.

Z goła odmiennie wygląda sadzenie pomidorów, jeśli chodzi o termin sadzenia pomidorów w szklarni. W przypadku wiosennej uprawy szklarniowej, nasiona sieje się przeważnie w drugiej połowie grudnia. Sadzenie roślin zaś to czas przypadający na okres od połowy stycznia do połowy lutego. Oczywiście w szklarni można również wykonać sadzenie pomidorów w okresie jesiennym. Zdecydowanie powinniśmy zrobić to w dniach 10-20 czerwca. Kiedy sadzonki będą już gotowe, flancowanie powinno odbyć się w drugiej połowie lipca.

pomidory sadzenie

Jak sadzić pomidory?

Przede wszystkim pomidory lubią słońce. Warto o tym pamiętać szukając stanowiska dla ich uprawy. Dlaczego pomidory tak bardzo lubią słońce? Głównie dlatego, że stają się one dzięki niemu bardziej wybarwione i niebywale soczyste. Ważne jest także, aby miejsce uprawy było osłonięte od wiatru. Niestety pomidory mają kruche łodygi i łatwo ulegają połamaniu. Do sadzenia pomidorów najkorzystniejsza okaże się żyzna gleba, próchnicza, przepuszczalna, średnio wilgotna oraz piaszczysto gliniasta. Nie można także zapominać, aby odczyn podłoża był lekko kwaśny.

Nawożenie pomidorów

W przypadku podłoża pod uprawę pomidorów, które ma pH niższe niż 5,0, około roku przed sadzeniem należy wykonać wapnowanie. Najlepszym nawozem będzie obornik.

Udostępnij