browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Technologia

Jaki komputer stacjonarny do gier kupić?

Jaki komputer stacjonarny do gier kupić?

Aby grać w gry na komputerze stacjonarnym, trzeba zainwestować w sprzęt wysokiej jakości. Można kupić gotowy komputer gamingowy albo złożyć go samodzielnie. To drugie rozwiązanie wybierają ci, którzy chcą jedynie zmodernizować swój stary sprzęt i nieco zaoszczędzić. Poniżej informacje, na jakie cechy zwracać uwagę, przeglądając komputery stacjonarne do gier.

Zobacz także: Czym jest poligrafia cyfrowa?

Karta graficzna w komputerze gamingowym

Wybierając kartę graficzną do komputera gamingowego trzeba upewnić się, że będzie kompatybilna z resztą podzespołów. Możliwości najlepszej karty nie zostaną w pełni wykorzystane, jeśli procesor będzie nieadekwatny pod względem jakości.

Jedną z cech, na którą trzeba zwrócić uwagę jest ilość pamięci graficznej. Absolutne minimum do gier w jakości HD to 8GB. W przypadku gier w rozdzielczości 4K przyda się nawet dwa razy tyle.

Karty graficzne różnią się między sobą również taktowaniem. Im wyższe ono będzie, tym bardziej wydajna będzie sama karta. W niektórych modelach można je podnieść, ale nie bez konsekwencji, ponieważ to podniesie temperaturę, którą wytwarza układ graficzny.

Szukając karty graficznej, trzeba zwracać uwagę nawet na tak podstawowe kwestie jak jej rozmiar. Jeśli karta ma pasować do starej obudowy, kilka modeli na pewno trzeba będzie wykluczyć. Jeśli zaś dodatkowo decydujesz się kupić obudowę gamingową, ten parametr nie będzie decydujący.

Dobry procesor do stacjonarnego komputera dla gracza

Wydajne komputery stacjonarne do gier powinny mieć minimum 8-rdzeniowy procesor, choć wiele gier będzie działać bez zarzutu już przy 6 rdzeniach. W przypadku streamingu przyda się 12 lub 16 rdzeni.

Pamięć RAM i dysk w komputerze stacjonarnym do gier

Osoby, które budują komputer stacjonarny do gier powinny wybrać pamięć RAM o pojemności 16 lub 32 GB. To pozwoli obsłużyć bardzo rozbudowane gry. Istotna jest też szybkość taktowania pamięci – do gier warto zainwestować w tę wynoszącą co najmniej 2133 MHz.

Jeśli chodzi o technologię – DDR3 właściwie odchodzi do lamusa. Najlepiej zainwestować w DDR4 lub DDR5. Przed zakupem trzeba też sprawdzić, którą technologię obsłuży płyta główna.

Całość trzeba uzupełnić w szybki (standardem staje się 3000 MB/s) i pojemny dysk.

Płyta główna w PC do gier

Płyta główna scala wszystkie inne podzespoły w komputerze. Jej charakterystykę trzeba więc mieć z tyłu głowy, kupując inne elementy do gamingowego komputera. Płyta główna, która przeznaczona jest do komputera fana gier komputerowych poza względami technicznymi, będzie również efektowna wizualnie.

Monitor do gier

Składający komputery stacjonarne do gier, zwracają także uwagę na monitor. Standardowo gracze wybierają full HD o przekątnej 23, 24 lub 27 cali. Poza istotny jest także input lag, czyli opóźnienie pomiędzy reakcją na monitorze w stosunku do czasu wydania polecenia na klawiaturze lub myszy. Oczywiście powinno być jak najmniejsze. Poza tym dla efektów wizualnych ważny jest też szybki czas reakcji matrycy.

Komputery stacjonarne do gier kosztują minimum 6000 zł. Cenę podnoszą również gadżety dla graczy, takie jak podświetlana klawiatura, mysz, czy obudowa. Nieco taniej wyjdzie samodzielnie złożenie sprzętu. Gamingowe PC nierzadko wykorzystywane są również do zaawansowanych prac graficznych, czy streamowania i za wysoką ceną idzie ogromna jakość i kultura pracy sprzętu.

Jak zacząć efektywnie programować?

Udostępnij