Poligrafia cyfrowa to działanie bezpośrednio związane z procesem drukowania. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z najważniejszymi kwestiami.
Zobacz także: Jaki komputer stacjonarny do gier kupić?
Czym jest poligrafia?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: poligrafia co to? Poligrafia jest jedną z dziedzin techniki, która związana jest z szeroko rozumianymi procesami drukowania, a także powielania materiałów. Czynności te realizowane są najczęściej na skalę przemysłową. W obecnych czasach wciąż drukuje się wiele zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można wskazać książki, ale także czasopisma i gazety, wizytówki, ulotki, foldery reklamowe oraz wiele innych. Nadruki wykonuje się także na opakowaniach niektórych produktów.
Etapy poligrafii
Poligrafia nie obejmuje jedynie samego drukowania, a cały proces składa się z trzech głównych etapów. Pierwszym z nich jest prepress, czyli przygotowanie wszystkich materiałów do drukowania. W tym etapie przygotowuje się projekt, a także obrabia tekst oraz grafikę. Kolejnym etapem zadań realizowanych w poligrafii jest press, czyli druk właściwy. Etap ten obejmuje naniesienie materiału na wybrany nośnik, czyli najczęściej papier, ale także tkaninę lub folię. Ostatnim etapem wszystkich prac jest postpress, czyli wykończenie druku. W tej części realizowane są takie zadania jak laminowanie, bigowanie, klejenie, cięcie, oprawianie oraz pakowanie.
Techniki poligrafii
W obecnych czasach poligraf podczas pracy ma możliwość wyboru spośród zróżnicowanych technik drukowania. Wśród podstawowych technik w tym zakresie można wskazać następujące:
– druk płaski, w którym miejsca drukujące i niedrukujące matrycy znajdują się na tych samych poziomach,
– druk wypukły, w którym tusz nakładany jest na wypukłe miejsca drukujące w matrycy,
– druk wklęsły, w którym farba umieszczana jest na wklęsłych miejscach drukujących w matrycy.
Metody poligrafii
Poligrafia obejmuje także dość zróżnicowane metody, które różnią się między sobą swoją specyfiką. Druk płaski może być realizowany z wykorzystaniem następujących metod:
– poligrafia cyfrowa wraz z drukiem cyfrowym, co obejmuje tworzenie obrazu na nośniku bezpośrednio z danych pochodzących z komputera,
– druk offsetowy, który umożliwia efektywne drukowanie na dużych powierzchniach z zachowaniem odpowiedniej jakości,
– druk solwentowy, który z powodzeniem może być realizowany na różnych rodzajach podłoża i nie traci na jakości.
Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
Poligraf może nabyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności między innymi dzięki skończeniu odpowiedniej szkoły. Najczęściej kształcony jest na kierunku technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Nauka obejmuje zapoznanie się z podstawowymi sprzętami wykorzystywanymi w poligrafii, a także sposobami ich używania w pracy. Oprócz tego poligraf uczy się również posługiwania dokumentacją techniczną, a także przygotowywania projektów graficznych w środowisku cyfrowym wraz z zachowaniem wszelkich zasad. Dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym w szkole lub na kursach poligraf może efektywnie wykonywać swoje zawodowe obowiązki.