browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Technologia

Jakie środki czystości wybrać do sprzątania domu?

Jakie środki czystości wybrać do sprzątania domu?

Każdy chce przebywać w czystych pomieszczeniach, ale najpierw trzeba je oczywiście sprzątnąć. Warto ułatwić sobie to zadanie, aby mycie podłóg lub sanitariatów nie było przykrym obowiązkiem. Odpowiedni sprzęt i środki czystości przyspieszają sprzątanie, pozwalają zaoszczędzić sporo czasu i energii. Oczywiście nie trzeba robić wszystkiego samemu, warto zaangażować w obowiązki domowe także pozostałych domowników. Każdy może odpowiadać za posprzątanie jakiegoś miejsca w domu.

Jakie środki czystości wybrać?

Nie trzeba być perfekcyjną panią domu, aby mieć w nim porządek. Wystarczy regularnie sprzątać pomieszczenia, co pozwoli uchronić się przed bałaganem. Można przykładowo każdego dnia w tygodniu zajmować się innym miejscem, dzięki czemu nie będzie trzeba poświęcać potem całego dnia w weekend na wysprzątanie wszystkiego. Warto też od razu zaznaczyć, że niektóre czynności są wykonywane przykładowo raz na miesiąc lub nawet nieco rzadziej. Świetnym przykładem będzie mycie okien i wymiana firan. Do sprzątania łazienki warto mieć środki do czyszczenia luster, płyn do mycia płytek i kabin prysznicowych. Niezbędne będą również preparaty do czyszczenia toalety i szczoteczka do WC. Niezwykle pomocne podczas przeprowadzania porządków są nawilżane chusteczki, uniwersalne, nadające się do wszystkiego.

Czym czyścić dom?

Meble również wymagają odświeżenia, najłatwiej będzie użyć sprayu do czyszczenia. Warto wybrać środki, które zawierają substancje tworzące na powierzchni mebli powłokę antystatyczną. Zmniejszy to podatność na gromadzenie się kurzu. Ma szczególne znaczenie w domu, w którym znajduje się alergik. Czasem trzeba czyścić też dywany i tapicerki, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie użycie do tego specjalnego szamponu. Pamiętać należy oczywiście o tym, aby używać środków przeznaczonych do konkretnego rodzaju materiału. Przed pierwszym zastosowaniem zaleca się wykonać test na mało widocznym miejscu. Lepiej nie ryzykować, bo może dojść do odbarwienia materiału lub jego zniszczenia. Przydadzą się także różne akcesoria typu mop, wiadro, gąbki, rękawice gumowe, ściereczki z mikrofibry itd.

Jakie przydadzą się preparaty do sprzątania?

Do sprzątania kuchni świetnie sprawdzają się płyny do czyszczenia sprzętu AGD typu lodówka i mikrofalówka, zmywarka. Niezbędny staje się również odkamieniacz, szczególnie przy twardej wodzie. Czasem trzeba też udrożnić rury, dlatego warto mieć pod ręką sodę kaustyczną. Jako że w kuchni nie brakuje tłustych plam i śladów po przypaleniu jedzenia, to najlepiej wyposażyć się w specjalny środek, który sobie z tym wszystkim poradzi. W sklepach dostępne są również mleczka do czyszczenia płyt kuchennych i piekarników. Warto mieć również spray czyszczący blaty kuchenne. Można też sięgnąć po domowe, ekologiczne środki. Wspaniale sprawdzają się uniwersalne rozwiązania w postaci octu, sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Są niezwykle tanie, powszechnie dostępne i skuteczne. Przez wiele lat w domach był używany również do czyszczenia boraks, dlatego warto go przetestować u siebie.

Udostępnij