browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Komputery i technologia

Jak i kiedy sadzić hortensje?

Jak i kiedy sadzić hortensje?

Piękno hortensji można podziwiać głównie na wsiach. Szczególnie ma to miejsce w naturalistycznych i nowoczesnych ogrodach. Oczywiście jest kilka odmian tych pięknie kwitnących krzewów, co wiąże się z odmienną ich pielęgnacją. Niemniej jednak sam termin i postępowanie w czasie ich sadzenia są bardzo podobne. Aby każdego roku mieć pewność, że będą one zdobić ogród swoim kwitnieniem, należy zaznajomić się z zasadami ich sadzenia. Warto mieć na uwadze, że sposób ich sadzenia w ogrodzie decyduje o wpływie na obfitość kwitnienia rośliny. Kiedy sadzić hortensje i w jaki sposób? Zobacz niżej.

Kiedy sadzić hortensje?

Hortensje w doniczkach często można kupić wczesną wiosną. Jeśli chcemy sadzić hortensje cały sezon, warto zaopatrzyć się w egzemplarze z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Tak naprawdę powinny być już w fazie kwitnienia. Najlepszy czas na umieszczenie rośliny w gruncie, to czas zaraz po jej zakupie, a najkorzystniejszy okres ich sadzenia to jesień lub wiosna. Bez względu, jaką porę roku wybierzemy, najlepiej jest je sadzić w pochmurne, lecz nie zimne dni.

hortensja

Warto mieć na uwadze, iż hortensje źle znoszą niskie temperatury, więc wybór optymalnego terminu jest bezsprzecznie ważny. Dobrze jest zaczekać do pierwszych przymrozków, zanim wsadzimy kwiaty do gruntu. W okresie jesiennym najlepszymi miesiącami będą wrzesień i październik. Rzadziej w listopadzie, ale nie jest to zły czas na ich sadzenie. Hortensja jest rośliną, która potrzebuje dużo czasu na aklimatyzację i ukorzenienie się przed zimą, dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć młodą sadzonkę przed mrozem. Inaczej jest, kiedy planujemy sadzić hortensję w terminie wiosennym. Ryzyko przemarznięcia rośliny nie występuje już, ale w tym okresie nie można zapominać o bardzo częstym nawadnianiu jej. Dotyczy to całego okresu wegetacji rośliny.

Sadzenie hortensji – gleba i stanowisko

Bez właściwego przygotowania podłoża oraz stanowiska nie ma mowy o powodzeniu uprawy hortensji. Warte zapamiętania jest to, że krzewy hortensji preferują glebę wilgotną, przepuszczalną, żyzną i kwaśną. Dobrą decyzją będzie zmieszanie ziemi ogrodowej z kompostem, a także kwaśnym torfem lub zdecydowanie się na gotową mieszankę podłoża, która przeznaczona jest głównie do uprawy roślin kwasolubnych. Jaki jest więc najlepszy odczyn gleby dla tych roślin? 4,5-5,5 pH będzie idealnym wyborem.

Przygotowując stanowisko dla hortensji należy przekopać ziemię na głębokość szpadla. Oczywiście stanowisko takie powinno być skrupulatnie oczyszczone, odchwaszczone, a gleba napowietrzona i odpowiednio rozpulchniona.

sadzenie hortensji

Jeśli chcemy maksymalnie zadbać o właściwy wzrost hortensji, należy wybrać dla niej miejsce słoneczne lub lekko zacienione. Jak już wcześniej zostało wspominane, roślina ta nie lubi zimna i mrozów, dlatego też należy ją osłonić przed silnymi wiatrami.

Zanim jednak zasadzimy hortensje do gruntu, roślina, która jeszcze znajduje się w doniczce, powinna być intensywnie nawadniana. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie krzewu, wraz z pojemnikiem, w misce z wodą na kilka godzin przed samym wsadzeniem do ziemi.

Udostępnij