Oświetlenie szynowe to nowoczesna i modna konstrukcja, która bardzo dobrze sprawdza się głównie w otwartych przestrzeniach. Znajdujemy dla niej zatem miejsce przede wszystkim w salonach czy jadalniach, ale i w otwartych kuchniach, a nawet wąskich korytarzach. Lampy umieszczane na szynach dają duże możliwości pod względem oświetlenia i podkreślenia aranżacji wnętrza. Jak jednak dobrać poszczególne elementy systemu szynowego, aby prawidłowo działał, spełniał oczekiwania domowników i pasował do wystroju wnętrza? Podpowiadamy!
Czym się charakteryzuje oświetlenie szynowe?
Systemy szynowe składają się z szyn, wewnątrz których umieszczany jest przewód. Całość zostaje podłączona do instalacji elektrycznej. Na szynie montowane są punkty świetlne, które mogą być dowolnie przesuwane w obrębie długości całej szyny. Daje to możliwość dopasowania sposobu oświetlania wnętrza do jego funkcjonalności, ale i przyjętego wystroju.
Lampy na szynach znajdziemy głównie w kolorach białym lub czarnym. Jasna wersja jest idealna do większości aranżacji, w których oświetlenie ma pasować do wszystkich pozostałych elementów wyposażenia. Czarne lampy na szynach wybierzemy za to wtedy, gdy będziemy chcieli czegoś bardziej wyrazistego, co zwraca na siebie uwagę. Ciekawe propozycje dostępne są np. na stronie https://lightplus.pl/.
Możliwości montażu – na suficie i na ścianie
W kompletach montażowych systemów oświetleniowych znajdują się nie tylko szyny i reflektorki, lecz również złączki, zaślepki, itp. Dzięki temu mamy możliwość wykonania samodzielnego montażu od A do Z.
Dostępne zestawy pozwalają na ułożenie szyn na suficie na kształt liter X, L lub T. Można jednak postawić na złączki, dzięki którym uzyskamy ciekawsze kształty, także zamknięte, a nawet te o zaokrąglonych liniach. Ponadto nie sposób pominąć roli adapterów, dzięki którym lampy na szynach nadają się do montażu również naściennego.
Oświetlenie 1- czy 3-fazowe?
Możemy się zdecydować na oświetlenie szynowe jednofazowe lub trójfazowe. W pierwszej opcji włączane będą wszystkie punkty jednocześnie. To dobre rozwiązanie do krótkich szyn, montowanych np. nad małym stołem jadalnianym lub standardowych rozmiarów kanapą w salonie. Sprawdzi się ono również w przypadku montażu naściennego, gdy oświetlenie będzie spełniało rolę dekoracyjną – reflektorki zostaną skierowane np. na zawieszone obrazy lub grafiki.
Trójfazowe oświetlenie powinno być wybierane w przypadku długich szyn. To rozwiązanie pozwala bowiem na włączanie wybranych punktów jednocześnie. Można zatem włączyć je wszystkie, gdy chcemy rozświetlić cały salon lub długi stół jadalniany, bądź zdecydować się tylko na włączenie części z nich, jeśli w grę wchodzi stworzenie przytulnej atmosfery i uzyskanie subtelnie rozproszonego światła.
Systemy oświetlenia szynowego nie bez powodu zyskują na popularności. Postawmy na tę konstrukcję, jeśli szukamy połączenia elegancji z prostotą, bezproblemowym montażem oraz oświetleniem o dużych możliwościach.
Artykuł sponsorowany