browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Technologia

Wynalazca telefonu – Graham Bell, czy Philipp Reis?

Wynalazca telefonu – Graham Bell, czy Philipp Reis?

Od prasy drukarskiej po samochód i filtr do kawy — niemieccy wynalazcy odnieśli wiele sukcesów. Jednak kto wynalazł telefon? Czy wynalazca telefonu to Graham Bell, czy heski nauczyciel Philipp Reis? Istnieje spór, kto wynalazł telefon. Niemiecki wynalazca i inżynier Philipp Reis opracował rodzaj telefonu już w 1861 roku. Jednak jakość przekazywanej mowy była tak słaba, że słowa na drugim końcu linii były trudne do zrozumienia. W ciągu następnych kilku lat Reis znacznie ulepszył swój telefon i wykonał kilka urządzeń demonstracyjnych, z których przynajmniej jedno trafiło do Stanów Zjednoczonych, gdzie wzbudziło duże zainteresowanie.

Zobacz także: Jak zacząć efektywnie programować?

Kto wynalazł telefon?

W 1861 roku Philipp Reis zbudował pierwszy na świecie telefon ze skrzypiec, igły dziewiarskiej i króliczego pęcherza. Pierwsza linia telefoniczna poprowadzona była przez drzewo owocowe do stodoły. Tysiącletni wynalazek w prowincji Hesji powstał bez funduszy na badania i kapitału podwyższonego ryzyka, nie miał nawet mecenasa.

Philipp Reis był sierotą, jego życie było niezwykle trudne. Nie miał możliwości ukończenia studiów, jednak z niepohamowaną ciekawością i inteligencją walczył o posadę nauczyciela. Reis, urodzony 7 stycznia 1834 r. w Gelnhausen, w byłym elektoracie heskim, studiował matematykę i nauki przyrodnicze jako samouk, a następnie od 1858 r. do śmierci był nauczycielem fizyki i chemii w prywatnej szkole w Friedrichsdorf koło Homburga w Hesji.

W groteskowych okolicznościach wynalazł pierwszy na świecie telefon. Zajmował się elektrycznością, a także budową i akustyką ludzkiego ucha. W 1860 roku udało mu się przekształcić drgania membrany w przewodzące strumienie mowy, dzięki czemu dźwięk i mowa mogły być przesyłane początkowo na odległość 100 metrów.

Ten wynalazek, zwany „telefonem”, zaprezentował po raz pierwszy 26 października 1861 r. przed Towarzystwem Fizycznym we Frankfurcie nad Menem.

Jednak nawet ulepszone formy, które później zaprezentował Reis, nie wzbudziły większego zainteresowania w Niemczech. Pomysłowy i kreatywny amator z Hesji zmarł wcześnie i nie doczekał światowej sławy swojego geniuszu.

Alexander Graham Bell — ojciec telefonu?

Obrotny biznesmen Alexander Graham Bell z USA przejął jego pomysł, opatentował go dwa lata po śmierci Philippa Reisa i zarobił miliony. Od tego czasu uznaje się Bella za ojca telefonu.

Firma Bella dokonała znacznych ulepszeń technicznych w telefonie, a przede wszystkim skutecznie wprowadziła go na rynek. W swoim brytyjskim zgłoszeniu patentowym Bell nie twierdzi, że jest wynalazcą, a jedynie udoskonaleniem telefonu. Dokładny tytuł jego patentu brzmi zatem „Udoskonalenia w telefonii elektrycznej (przesyłanie lub generowanie tonów na potrzeby wiadomości telegraficznych) oraz w aparacie telefonicznym”.

Jednak Bell jest pierwszym posiadaczem patentu na telefon. Ta okoliczność jest uważana przez wielbicieli Bella i historiografię amerykańską za decydujący dowód, że to on, a nie Reis, powinni być uważani za wynalazcę.

Prawo patentowe

Philipp Reis nie mógł ubiegać się o prawnie uzasadniony patent, ponieważ niemieckie prawo patentowe zostało uchwalone dopiero 25 maja 1877 r. i weszło w życie 1 lipca 1877 r. Reis nie żył od trzech lat, natomiast w USA od dawna obowiązywało prawo patentowe. Argument patentowy jest jednak legalistyczny, ponieważ większość wynalazków (np. Prasa drukarska, silnik parowy) w XIX wieku nie była skodyfikowana przez nowoczesne patenty, a jednak ich intelektualni ojcowie są uznawani za wynalazców.

Udostępnij