Najbardziej popularnymi domami w Polsce są domy murowane. Większość inwestorów stawia na ten rodzaj budynków. Jednakże ostatnich kilka lat to okres wzmożonej popularności konstrukcji szkieletowych z drewna w zabudowie jednorodzinnej. Do tej pory domy drewniane kojarzyły się większości z nas z domkami letniskowymi, jednak coraz częściej można zauważyć także domy budowane w ten właśnie sposób. Dom szkieletowy cena i rodzaje.
Rodzaje
Dom szkieletowy w systemie kanadyjskim to przede wszystkim konstrukcja ścian, stropu i dachu stworzona z elementów o grubości 38 mm. W przypadku ścian zewnętrznych, zbudowane są one z drewna litego mającego 140 mm szerokości, a wypełnione są ociepleniem. Najczęściej jest nim wełna szklana. Nadproża nad otworami drzwiowymi i okiennymi są cechami charakterystycznymi dla domów szkieletowych kanadyjskich. Domy tego typu mają postać modułową prefabrykowaną. Montuje się go również na placu budowy.
Dom szkieletowy w systemie skandynawskim charakteryzuje się przede wszystkim wykorzystaniem słupów nośnych o grubości 45 mm do konstrukcji ścian. Bardzo rzadko zdarza się, aby domy szkieletowe miały w ścianach wypełnienie izolacją celulozową. Najczęściej wypełnione są wełną mineralną. W tej konstrukcji brak jest nadproży. Spowodowane jest to ograniczoną ilością słupków w ścianie zewnętrznej. Funkcje nadproża pełni specjalnie zamocowana deska pod oczepem. Ma to miejsce w całym obwodzie domu szkieletowego. Do usztywnienia całej konstrukcji używa się płyt gipsowo-kartonowych. Pokrycie dachu zaś stanowi dachówka cementowa, dachówka ceramiczna lub blachodachówka. Tego typu domy przeważnie stawia się z prefabrykatów.
Dom szkieletowy w systemie niemieckim charakteryzuje się cięższą konstrukcją. Domy te stawiane są z elementów prefabrykowanych, które wcześniej przygotowywane są w fabrykach domów.
W Polsce panuje przekonanie, że dom powinien być postawiony jak najmniejszym nakładem finansowym. Takie myślenie jest krótkofalowe i jest to błędne założenie, ponieważ koszty utrzymania budynku są niezwykle ważne. Można jedna zauważyć w ostatnim czasie coraz większe zainteresowanie budynkami w technologii ciężkiego szkieletu niemieckiego. Skąd bierze się ta popularność? Nowe przepisy unijne wymuszają na nowo postawionych domach spełnienie wymagających norm poziomu zużycia energii.
Domy budowane według zasad ciężkiego szkieletu niemieckiego takowe normy spełniają już teraz. Trwałość budynku, stawianego tą metodą, można porównać z trwałością budynków murowanych i jest to około 100 lat. Technologia kanadyjska może się poszczycić trwałością o połowę krótszą. Budynek w stylu niemieckim ponadto posiada gwarancję na 30 lat.
Dom szkieletowy cena
Niestety wadą domów szkieletowych jest ich cena. W przypadku domu murowanego, budowa pewnych etapów może nastąpić metodą gospodarczą. Takiej możliwości nie ma, jeśli chodzi o domy szkieletowe, dlatego też nie ma szans na oszczędności przy samodzielnych pracach. Tak więc koszt takiego domu może wynieść od 1900 do 2700 zł/m2 w zależności od wariantu.