browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Dom i ogród

Jak założyć ogródek warzywny w skrzyniach?

Jak założyć ogródek warzywny w skrzyniach?

W obecnych czasach ogródki warzywne w skrzyniach zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich zakładania. Ogródek warzywny w skrzyniach – jak go założyć?

Zobacz także: Czy warto zainwestować w lustro na suficie?

Zagospodarowanie przestrzeni

Ogródek warzywny w skrzyniach można umieścić zarówno na balkonie, jak i na tarasie lub w ogrodzie. Jednak w tym przypadku warto zadbać o odpowiednie zaaranżowanie wolnej przestrzeni. Tradycyjne skrzynki balkonowe można ustawić na podłodze lub zawiesić na balustradzie. Oprócz tego możliwe jest umieszczenie skrzynek w specjalnym stojaku na skrzynki, dzięki czemu możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Warunki uprawy

Uprawa roślin jadalnych możliwa jest w skrzyniach, jeśli na balkonie lub tarasie zapewnione są odpowiednie warunki. Przede wszystkim chodzi o dostęp do naturalnego promieniowania słonecznego, które jest niezbędne do wzrostu roślin. Dlatego warzywa powinno się umieścić na jasnych stanowiskach, ale także takich, na których nie ulegną poparzeniu przez słońce. Oprócz tego powinno się unikać stanowisk, które znajdują się w niewielkiej odległości od ruchliwych ciągów komunikacyjnych.

Sposoby uprawy

W obecnych czasach dostępne są różne sposoby uprawy warzyw w skrzyniach. Możliwe jest między innymi samodzielne zasadzenie warzyw z nasion, dzięki czemu będzie można obserwować ich wzrost od samego początku. Jednak w sprzedaży można znaleźć gotowe rozsady roślin, dzięki czemu zminimalizuje się ryzyko niepowodzenia. Z nasion nie wszystkie rośliny mogą wzejść, a gotowe rozsady są w tym przypadku efektywniejszym wyborem.

Podłoże

Uprawa warzyw w skrzyniach powinna obejmować także zastosowanie odpowiedniego podłoża. Najlepiej, jeśli będzie ono żyzne oraz dość dobrze przepuszczalne. Dzięki temu będzie optymalnie zaopatrzone we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. W sprzedaży można znaleźć uniwersalne podłoża przeznaczone do uprawiania warzyw, dlatego warto się na nie zdecydować. Na pewno będą odpowiednim rozwiązaniem podczas uprawy roślin w skrzyniach na balkonach oraz tarasach.

Nawadnianie

Kolejnym istotnym aspektem związanym z uprawą warzyw w skrzyniach jest konieczność ich odpowiedniego nawadniania, ponieważ bez wody optymalny wzrost roślin nie będzie możliwy. Ziemia we wnętrzu pojemnika powinna być lekko wilgotna. Nie może znajdować się w niej zbyt duża ilość wody, ponieważ może to powodować pojawianie się u roślin chorób grzybowych, a także może doprowadzić do gnicia korzeni. Natomiast zbyt mała ilość nawodnienia może doprowadzić do przesychania roślin.

Jakie warzywa wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jakie warzywa zasadzić w skrzyniach. Możliwych opcji jest wiele, jednak wśród najbardziej polecanych warzyw można wymienić różne rodzaje sałat, a także koperek, szczypiorek oraz pietruszkę. Doskonałym rozwiązaniem będzie również zasadzenie w skrzynkach pomidorków koktajlowych oraz warzyw pnących, czyli grochu oraz fasoli. Z powodzeniem można uprawiać w donicach paprykę, cukinię oraz bakłażana. Warto zdecydować się na różne rodzaje warzyw, ponieważ wtedy uprawa będzie bardziej urozmaicona.

Udostępnij