browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Biznes i finanseDom i ogród

Jak uzyskać dofinansowanie na zmianę dachu?

Jak uzyskać dofinansowanie na zmianę dachu?

W obecnych czasach bardzo często w starych domach wymieniane są dachy. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać z możliwością dofinansowania w tym zakresie.

Groźny azbest

Dachy w starych domach bardzo często były tworzone z wykorzystaniem takiego materiału jak azbest. Mimo że świadomość ekologiczna wciąż rośnie to nadal nie każdy zdaje sobie sprawę, że może mieć azbest na swoim dachu, zwłaszcza jeśli mieszka w starym domu. Azbest jest materiałem szkodliwym oraz może mieć niekorzystny wpływ na stan zdrowia człowieka, dlatego powinno się go unikać podczas budowania obiektów mieszkalnych. Azbest przyczyna się przede wszystkim do powstawania różnych chorób płuc, ale także nowotworów.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kont bankowych?

Usuwanie azbestu

Azbestu nie powinno się usuwać w sposób samodzielny, ponieważ jest to materiał bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Oprócz tego usuwanie azbestu na własną rękę może skutkować nałożeniem wysokiej kary administracyjnej. Dlatego cały proces powinno się powierzyć specjalistom, którzy są w odpowiedni sposób przygotowani do realizacji tego działania. Mają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, aby usunąć azbest z dachu przede wszystkim w sposób bezpieczny dla środowiska, ale także wszystkich mieszkańców danego obiektu.

Jak uzyskać dofinansowanie?

Usuwanie azbestu z dachu jest dość kosztownym rozwiązaniem, dlatego nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego doskonałym pomysłem będzie wymiana dachu dofinansowanie, dzięki któremu możliwe będzie odzyskanie części środków. Aktualnie funkcjonują różne programy dotyczące dofinansowań związanych z usuwaniem azbestu. Są one prowadzone przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki nim możliwe jest pokrycie kosztów realizowanej inwestycji nawet w stu procentach. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które pragną wymienić swój dach oraz usunąć z niego azbest, a nie mają na takie działanie wystarczającej ilości środków finansowych.

Obowiązkowe formalności

Dotacje na zmianę dachu łączą się z koniecznością dopełnienia pewnych obowiązkowych formalności. Prace związane z usuwaniem azbestu powinno się zgłosić do wydziału architektoniczno-budowlanego w starostwie powiatowym co najmniej trzydzieści dni przed planowanym rozpoczęciem prac. Poinformowany powinien zostać również nadzór budowlany. Najlepiej uczynić to co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem realizacji prac. Zgłoszenie może być wykonane zarówno osobiście, jak i można w tym przypadku skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się usuwaniem azbestu.

Nowe pokrycie

Dzięki skutecznemu usunięciu azbestu możliwe jest wykonanie nowego pokrycia dachowego, które na pewno efektywniej będzie spełniało swoją funkcję. Jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na fakt, iż dofinansowanie obejmuje jedynie usuwanie azbestu. Natomiast koszty nowego pokrycia dachowego zazwyczaj ponosi właściciel domu, dlatego warto przygotować się na konieczność poniesienia dodatkowych wydatków związanych ze zmianą dachu. Podczas wymiany dachu możliwe jest wybranie nowego materiału na pokrycie dachowe zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami oraz preferencjami.

Co to jest limit debetowy?

Udostępnij