browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Biznes i finanse

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Wiele osób zastanawia się, co to jest rachunek bankowy. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z podstawowymi rodzajami kont bankowych. Sprawdź już dzisiaj nasz artykuł. Znajdziesz tutaj wiele znaczących informacji.

Konto osobiste

Wśród różnych rodzajów kont bankowych można wymienić przede wszystkim konto osobiste. „Konto osobiste co to?” to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Jest to jeden z najpopularniejszych rodzajów kont bankowych. Przeznaczone są dla osób fizycznych. Można na nich przechowywać środki pieniężne pochodzące z wynagrodzenia oraz innych źródeł dochodu, takich jak emerytury lub renty. Dzięki wykorzystaniu konta osobistego możliwe jest realizowanie transakcji niezbędnych w życiu codziennym. Przyda Ci się na przykład podczas robienia zakupów lub dokonywania opłat.

Zobacz także: Jak uzyskać dofinansowanie na zmianę dachu?

Konto firmowe

Różne rodzaje kont bankowych obejmują także konta firmowe. To na nich przechowywane są środki pieniężne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jest to Rachunek Firmowy. Są one obowiązkowe podczas prowadzenia działalności gospodarczej, niezależnie od jej specyfiki. Dzięki zastosowaniu konta firmowego możliwe jest regulowanie zobowiązań przez przedsiębiorstwo, a także dokonywanie niezbędnych zakupów. Rachunki firmowe bardzo często mają dodatkowo założoną linię kredytową i wydawana jest do nich karta kredytowa. Jednak zależy to od specyfiki podpisanej umowy.

Konto oszczędnościowe

Kolejnym rodzajem konta, jakie może być założone w banku, jest konto oszczędnościowe. Przeznaczone jest ono głównie dla klientów indywidualnych. W szczególności dla tych, którzy pragną pomnażać gromadzone przez siebie środki pieniężne. Konta oszczędnościowe zazwyczaj są oprocentowane i stanowią połączenie konta osobistego wraz z lokatą. Jednak jest to rozwiązanie dość odmienne od lokaty, ponieważ z konta oszczędnościowego w dowolny sposób można wpłacać oraz wypłacać pieniądze, a z lokaty nie. Oprocentowanie konta oszczędnościowego może być dość różne, co jest zależne w dużej mierze od aktualnej oferty banku.

Konto walutowe

Konto walutowe to kolejny rodzaj konta bankowego. Może zostać założone przez osoby indywidualne lub przedsiębiorstwa. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim do wykonywania transakcji w obcej walucie. Aktualnie najczęściej otwierane są konta tego rodzaju w takich walutach jak euro, dolary, a także franki szwajcarskie. Mogą z nich korzystać osoby, które otrzymują wynagrodzenie w obcych walutach. Jest to również rozwiązanie dla firmy, która realizuje transakcje z kontrahentami zagranicznymi. Konta walutowe bardzo często są również zakładane w przypadku posiadania kredytu w obcej walucie.

Konto studenckie

Wśród różnych rodzajów kont bankowych można także wskazać konta młodzieżowe oraz studenckie. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Przeznaczone są dla uczniów lub studentów. Konta młodzieżowe zazwyczaj są zakładane osobom w wieku od trzynastu do osiemnastu lat. Natomiast konta studenckie przeznaczone są dla osób w wieku od osiemnastu do dwudziestu sześciu lat. Jednakże działa to tylko w przypadku, gdy dalej się uczą. Młodzież prowadzi tego rodzaju konta zazwyczaj bez wnoszenia opłat lub są one bardzo niskie. Jest to dodatkowa zachętą dla uczniów oraz studentów, którzy bardzo często nie mają dochodów. Coraz częściej osoby młode korzystają z tego rozwiązania. Chcą być niezależni i móc korzystać ze swoich oszczędności. Dzięki temu rozwiązaniu mogą również korzystać z płatności przez telefon. Dobrym rozwiązaniem jest także Blik.

Wymagania dotyczące gwiazdki Michelin w Polsce

Udostępnij