browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Biznes i finanse

Najważniejsze obszary modelu biznesowego Canvas

Najważniejsze obszary modelu biznesowego Canvas

W obecnych czasach poszczególne modele biznesowe składają się z dość zróżnicowanych obszarów funkcjonowania. Dowiedziesz się dzisiaj na ten temat nieco więcej, a także zapoznasz się z najważniejszymi aspektami funkcjonowania firmy.

Segmenty klientów

Wśród najważniejszych obszarów modelu biznesowego Canvas można wskazać przede wszystkim segmenty klientów, którzy mają bardzo duże znaczenie w każdym prowadzonym biznesie. Klienci to szerokie grupy ludzi lub organizacji, w których są skupieni ludzie. To właśnie do nich kierowane są działania realizowane przez przedsiębiorstwo, ponieważ to oni korzystają z rozbudowanej oferty różnych produktów oraz usług.

Zobacz także: Jak uzyskać dofinansowanie na zmianę dachu?

Propozycje wartości

Kolejnym obszarem modelu biznesowego Canvas, który jest poddawany analizie, są propozycje wartości. Klientom przedsiębiorstwa proponowane są pewne wartości, czyli istotne dla nich produkty lub usługi. Propozycje wartości są związane z ofertą firmy oraz można je porównywać do konkurencji. Dzięki temu możliwe będzie efektywniejsze analizowanie potrzeb klientów, na które można mieć realny wpływ.

Kanały

Model Canvas związany jest również w bezpośredni sposób z kanałami, którymi są przedstawiane informacje klientom. Informacje najczęściej odnoszą się do propozycji wartości, a kanały obejmują dość zróżnicowane składowe. Wśród nich można wskazać zarówno tradycyjne kanały komunikacji, jak i kanały sprzedaży oraz kanały dystrybucji. Korzystanie z poszczególnych kanałów oznacza kontakt pomiędzy klientem a przedsiębiorstwem, a także ich ewentualną współpracę. Kanały są obiektami, w których można znaleźć klienta i zapoznać go z daną marką.

Relacje z klientami

Kolejnym obszarem, który w bezpośredni sposób łączy się z modelem biznesowym Canvas, są relacje z klientami. Mają one bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o współpracę pomiędzy klientami a przedsiębiorstwem. Relacje z klientami podczas przekazywania propozycji wartości powinny być nacechowane pozytywnie, ponieważ zwiększa to szansę na efektywne działania. Relacje z klientami mogą zarówno obejmować bezpośredni kontakt, jak i w pełni zautomatyzowaną obsługę.

Strumienie przychodów

Z całą pewnością można stwierdzić, że głównym celem funkcjonowania przedsiębiorstwa jest osiąganie przychodów, dlatego właśnie na nim powinno się skupić. Dostarczenie klientom odpowiednich propozycji wartości możliwe jest generowanie dzięki nim sporych przychodów. Oferowane przez firmę produkty lub usługi zarabiają na siebie, ale także są korzyściami dla klientów, którzy decydują się na ich zakup.

Co wpływa na cenę komputerów?

Kluczowe zasoby

Model biznesowy musi mieć również jasno określone kluczowe zasoby, dzięki którym możliwe będzie funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa oraz czerpanie przez nie zysków. Możemy podzielić zasoby na wartości materialne oraz niematerialne. Są one przekazywane klientom w ramach propozycji wartości, aby zwiększyć pozycję danego przedsiębiorstwa na rynku. Kluczowe zasoby w przedsiębiorstwach mogą być bardzo zróżnicowane. W niektórych przypadkach będą to ludzie, a w innych na przykład maszyny.

Reading Malopolska

Udostępnij