browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Zdrowie

Od czego zacząć praktykować jogę?

Od czego zacząć praktykować jogę?

Joga to system ćwiczeń, który wywodzi się z Indii i od lat zyskuje popularność na całym świecie. Polega na uważnym wykonywaniu określonych ćwiczeń (asan) w połączeniu z praktyką oddechu. Jeśli właśnie szukasz informacji na temat jogi, tutaj przeczytasz o tym, joga jak zacząć.

Zobacz także: Jakie działanie na skórę i włosy ma olejek jaśminowy?

Joga jak zacząć

Aby zacząć uprawiać jogę nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, ani stroju. Załóż ubranie, w którym będzie ci wygodnie. Butów nie potrzebujesz mieć wcale. Większość ćwiczeń wykonuje się w pozycji leżącej lub siedzącej, najlepiej na macie. Możesz kupić dowolną matę w sklepie sportowym, albo zamiast tego wykorzystać dywan, koc lub ręcznik.

Praktykę jogi najlepiej zacząć od gotowych zestawów ćwiczeń dla początkujących, które dostępne są w postaci filmów w Internecie. Wybierz taki, który trwa około 10 – 12 minut. Kluczowe jest, by ćwiczenia wykonywać wolno i dokładnie. Na początku niektóre będą sprawiać ci trudność, ponieważ twoje ciało może nie być aż tak elastyczne.

Podczas praktyki musisz pamiętać o dwóch ważnych rzeczach. Po pierwsze musisz myśleć o swoim bezpieczeństwie. Jeśli podczas wykonywania asan poczujesz ból inny niż przy rozciąganiu, zrezygnuj z przyjętej pozycji. Po drugie zadbaj o oddech i spokój. Postaraj się znaleźć miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzać i cię rozpraszać. Dzięki temu łatwiej będzie ci skupić się na oddychaniu i dokładnych ćwiczeniach.

Korzyści, które płyną z uprawiania jogi

Dzięki jodze uda ci się poprawić postawę oraz uelastycznić całe ciało. Większość ćwiczeń polega na rozciąganiu mięśni i utrzymaniu równowagi. To sprawi, że poprzez jogę poprawisz swoją koordynację i zwiększysz ruchomość stawów.

Jeśli odczuwasz bóle kręgosłupa, albo inne dolegliwości spowodowane chociażby pracą siedzącą, specjalnie dobrane ćwiczenia pozwolą ci rozluźnić stwardniałe mięśnie i jednocześnie je wzmocnić . Dodatkowo twój kręgosłup stanie się bardziej giętki i zdrowszy.

Joga to ćwiczenia, które nie powodują dużego wysiłku i zwiększonego spalania kalorii. Jednak regularna praktyka przyspiesza metabolizm.

Asany wyciszają układ nerwowy i emocje. To sprawia, że łatwiej jest zachować psychiczną równowagę i zdystansować się wobec bieżących wydarzeń, czy problemów. Istnieje wiele badań, które wykazują, że joga wpływa na pracę mózgu. Dzięki prawidłowej technice oddychania, staje się on bardziej dotleniony, a więc działa sprawniej.

Czy joga może zmienić twoje życie?

Joga to nie tylko ćwiczenia, które mają pozytywny wpływ na ciało i umysł. Wielu ludzi, którzy praktykują jogę, pod jej wpływem zmienili swoje życie. Stali się bardziej uważni i zbliżyli się do natury. Prócz jogi medytują, zdrowo się odżywiają i korzystają z dobrodziejstw medycyny naturalnej.

Regularne ćwiczenia to klucz do zachowania zdrowego ciała i higieny psychicznej. Z czasem możesz sięgać po trudniejsze zestawy asan albo zapisać się na kurs stacjonarny do szkoły jogi.

Najlepsze pomysły na zdrowe przekąski

Joga może stać się dla ciebie początkiem pięknej przemiany. Jeśli uda ci się praktykować regularnie, a do tego zgłębisz wiedzę w zakresie samorozwoju i medytacji, zaobserwujesz, że twoje życie zmieniło się na lepsze.

AP21

Udostępnij