browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

Biznes i finanse

Co to jest limit debetowy?

Co to jest limit debetowy?

W obecnych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest debet? Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego sposobu finansowania.

Jak działa debet?

Debet na koncie bankowym w bezpośredni sposób związany jest z jego saldem. Jeśli jest ono ujemne to z całą pewnością można uznać, że na danym koncie znajduje się debet. Oznacza to, że wydaje się większą ilość pieniędzy, niż jest się w posiadaniu. Jednak debet na koncie nie może się zrobić w sposób samodzielny. Aby mieć możliwość korzystania z limitu debetowego powinno się zawrzeć na niego stosowną umowę w banku.

Zobacz także: Jakie są rodzaje kont bankowych?

Debet a kredyt

Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy debetem na koncie a zaciągnięciem kredytu. Cel obu działań jest taki sam i związany jest z udzieleniem klientowi banku dodatkowych środków pieniężnych, które może przeznaczyć zgodnie ze swoimi potrzebami. Debet nie jest w całości wypłacany klientowi, tak jak pieniądze pochodzące z kredytu. Można z niego skorzystać w dowolnym momencie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Kredyty są spłacane w ratach, a debet spłaca się wraz z wpływem środków pieniężnych na konto, a następnie można go ponownie powiększać, jeśli istnieje taka potrzeba.

Zalety debetu

Limit debetowy to rozwiązanie, które dla wielu osób ma szereg zalet. Dlatego jest ono chętniej wybierane niż standardowe kredyty. Dodatkowo powstanie debetu na koncie jest łatwiejsze do zrealizowania niż zaciągnięcie kredytu. Podczas starania się o limit debetowy zdolność kredytowa klienta nie jest tak dokładnie sprawdzana, ponieważ najważniejsze są comiesięczne wpływy na konto. Im są one większe, tym większy może być ustalony limit debetowy na konkretnym koncie bankowym. W przypadku ubiegania się o debet mniejsze znaczenie ma także długość zawartej umowy z pracodawcą, dlatego o ten sposób finansowania mogą starać się również osoby, które mają dochody pochodzące z różnych źródeł.

Proste wnioskowanie

Z całą pewnością można stwierdzić, że proces wnioskowania o debet jest niezwykle prosty oraz przejrzysty. Rozszerzenie możliwości posiadanego rachunku zazwyczaj możliwe jest w bankowości elektronicznej, dzięki czemu nie trzeba się nawet udawać do placówki banku lub dzwonić na jego infolinię. Jeśli wniosek o limit debetowy składany jest w banku, w którym posiada się konto, można liczyć na niemal błyskawiczną decyzję i szybki dostęp do dodatkowych środków pieniężnych.

Koszty limitu debetowego

Limit debetowy nie jest rozwiązaniem bezpłatnym, dlatego podczas wnioskowania o niego należy wziąć pod uwagę konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Koszty otworzenia limitu debetowego mogą być bardzo zróżnicowane i są zależne przede wszystkim od aktualnej oferty banku, w którym posiada się konto. Jednak limity debetowe bardzo często mają oprocentowanie na poziomie od dziesięciu do piętnastu procent w skali roku. Jeśli się korzysta w sposób regularny z takiego rozwiązania to należy wziąć ten aspekt pod uwagę. Jednak odsetki będą spłacane jedynie od wykorzystanej kwoty dostępnego limitu, a nie jego całości.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.