Ciało człowieka jest pełne zagadek oraz intrygujących aspektów, dlatego dobrze dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Warto poznać najlepsze ciekawostki o ludzkim ciele, aby zwiększyć swój poziom wiedzy.
Regeneracja ludzkiego ciała
Ludzkie ciało ma niesamowite możliwości regeneracji. W ciele człowieka podczas całego życia tworzy się oraz ginie bardzo wiele zróżnicowanych komórek. Przykładem tego procesu mogą być na przykład czerwone krwinki. Co minutę ginie oraz powstaje około stu pięćdziesięciu tysięcy nowych czerwonych krwinek. Kolejnym przykładem może być błona śluzowa żołądka, która całkowicie regeneruje się jedynie w trzy dni. Natomiast układ kostny regeneruje się co około dziesięć lat.
Zobacz także: Na czym polega terapia powięziowa?
Praca mięśni
Podczas codziennego funkcjonowania mięśnie człowieka nieustannie pracują. Podczas marszczenia czoła używa się aż czterdziestu trzech różnych mięśni, a w trakcie uśmiechania się siedemnaście. Około dwustu różnych mięśni angażowanych jest podczas wykonywania kroków w trakcie chodzenia. Samo stanie wymaga pracy aż trzystu różnych mięśni. Organizm człowieka pracuje nieustannie przez dwadzieścia cztery godziny siedem dni w tygodniu, a przez umysł przechodzi około siedemdziesięciu tysięcy różnych myśli.
Zęby
Pomimo tego, że organizm człowieka ma doskonałe możliwości regeneracji to jednak niektóre jego części nie będą się regenerowały wcale. Ta sytuacja dotyczy oczywiście zębów, które nie mają możliwości odnowienia się. Jednak szkliwo w zębach uznawane jest za jeden z najtwardszych elementów w ciele człowieka. Mimo tego jest nietrwały i nieodporny na działanie różnych czynników.
Nos
Człowiek na co dzień nie jest świadomy, że nieustannie przed oczami ma swój nos. Jakby się dobrze przyjrzeć to nos jest cały czas widoczny, jednak mózg podczas codziennego funkcjonowania omija ten obraz oraz skutecznie ignoruje do z pola widzenia. Dzięki nosowi człowiek ma możliwość rozpoznawania aż pięćdziesięciu tysięcy różnych zapachów, niezależnie od indywidualnych preferencji zapachowych. Nos człowieka ma podobną długość, co jego kciuk, jednak nie jest to tak oczywistą kwestią.
Rozwój człowieka
Rozwój człowieka w łonie matki przebiega zaskakująco szybko. W trzecim miesiącu życia płodowego człowiek ma już wykształcone wszystkie organy, a nawet ma swoje niepowtarzalne linie papilarne na palcach. Od narodzin aż do ukończenia szóstego roku życia mózg dziecka powiększa się aż trzykrotnie. Natomiast u noworodków największe znaczenie mają zmysły dotyku oraz węchu i to właśnie nimi głównie posługują się dzieci w pierwszych tygodniach swojego życia.
Zmysły
Najważniejszym zmysłem człowieka jest wzrok, ponieważ odpowiada on za osiemdziesiąt procent informacji pozyskiwanych z otoczenia. Jednak w pamięci na długo pozostają również informacje zgromadzone dzięki zmysłowi węchu. Dzięki pamięci zapachów możliwe jest przywołanie swoich wspomnień sprzed lat, jeśli się je poczuje. Oprócz tego dość istotny podczas codziennego funkcjonowania jest także zmysł dotyku, który może mieć duży wpływ na sposób podejmowania decyzji.