browarmia.pl

Blog ogólnotematyczny o biznesie, urodzie, zdrowiu i ogrodzie.

DietaDom i ogród

Uprawa mango z pestki od a do z

Uprawa mango z pestki od a do z

Wyhodowanie mango z pestki wbrew pozorom jest bardzo prostym zadaniem, dzięki czemu poradzą sobie z nim nawet początkujący hodowcy. Osoby, które chcą zasadzić mango z pestki powinny jak najszybciej zapoznać się z niniejszym artykułem.

Zobacz także: Tani szybki obiad – smaczne posiłki w kilka chwil

O czym należy pamiętać?

Aby kupić mango najlepiej udać się do najbliższego supermarketu albo bazarku z warzywami. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto wybrać dojrzałe owoce mango, które są lekko miękkie i nie posiadają żadnych objawów ciemnienia skórki. Pamiętać należy o tym, że w Polsce owoce mango dostępne są praktycznie przez cały rok. Jak łatwo się domyślić dorodne nasionka najłatwiej będzie znaleźć w dorodnych owocach, dlatego też warto nieco się rozejrzeć za pięknymi okazami. Hodowlę mango z pestki najlepiej rozpocząć na wiosnę, kiedy dni są dłuższe. Wynika to oczywiście z tego, że w cieplejsze dni zdecydowanie łatwiej jest zapewnić kiełkującej roślinie odpowiednią temperaturę i odpowiednią ilość promieni słonecznych.

mango uprawa

Jak wyjąć pestki z owocu?

Pestki mango jak powszechnie wiadomo do złudzenia przypominają śliwkę. Większa połowę owocu mango stanowi soczysty miąższ, który zazwyczaj ma kolor żółto-pomarańczowy. Pozostałą część stanowi oczywiście nasienie. Bardzo ważne jest to, aby pestki mango pobierać wyłącznie z dojrzałych owoców. Przestrzegając tej prostej zasady będziemy mieć pewność, że pestki nie będą przesuszone. Przed zasianiem pestki należy oczywiście dokładnie oczyścić z miąższu i charakterystycznych włókienek.

Jak przyśpieszyć kiełkowanie?

Jeżeli chcemy przyśpieszyć kiełkowanie mango to warto naciąć skorupkę na długości około pięciu milimetrów. Pestkę można również przetrzeć papierkiem ściernym. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby za pomocą imadła otworzyć pestkę. Uważać należy jedynie na to, aby nie uszkodzić migdała, który znajduje się w środku. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wyjąć sam migdał, który można następnie posadzić pod cieniutką warstwą ziemi. Pestki zaczynają kiełkować przeważnie przy temperaturze ok. 20-25°C. Mango z pestki może kiełkować w ciągu 1-4 tygodni. Dobrym pomysłem jest również namoczenie na cały dzień pestki mango w wodzie o temperaturze 20-25°C. Wiele osób moczy pestki mango w słoiku. W tym przypadku moczenie trwa około 2-3 tygodnie. Ważne jest również to, aby co dnia zmieniać wodę.

mango pestka

Jak zasadzić mango z pestki w doniczce?

Mango z pestki można bez problemu zasadzić w doniczce. Pamiętać należy o tym, że pestki mango są dość duże, dlatego też trzeba je sadzić pojedynczo. Jedną pestkę można bez problemu zasadzić w doniczce o średnicy minimum 8 cm. Bardzo ważne jest także to, aby pestkę mango posadzić szpiczastym końcem do góry. Jeżeli chodzi o ziemię to pestkę należy przysypać do połowy. Mango jak powszechnie wiadomo preferuje dość żyzną glebę i przepuszczalne podłoże. Ziemię ogrodniczą można pomieszać również z torfem. Ogromną rolę odgrywa również specjalna warstwa drenażu na dnie doniczki. W dużej mierze to właśnie dzięki niej będzie można sprawnie odprowadzić nadmiar wody.

Udostępnij