Bez prądu ciężko byłoby sobie wyobrazić obecnie życie. Prąd jest niezbędny, aby mieć ciepłą wodę i ogrzewanie. Większość osób także pracuje przy komputerze, a więc nie byłoby możliwości zarabiania, gdyby nie energia. Rośnie też świadomość Polaków, którzy coraz częściej korzystają z odnawialnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne można znaleźć coraz częściej na dachach. Ludzie poszukują też sposobów na magazynowanie nadprodukcji prądu. Do tego idealnie nadają się magazyny energii. Co to takiego jest?
Magazyny energii dla gospodarstw domowych
Magazyn energii to produkt o różnej pojemności i funkcjach, a więc ciężko jest czasami zdecydować, który z nich będzie najlepszy. Na pewno pierwszym kryterium, jakie powinno być wzięte pod uwagę, jest wielkość urządzenia. Magazyny energii dla domków jednorodzinnych powinny mieć pojemność przynajmniej 10 kWh. Wówczas na pewno sprostają wymaganiom użytkownikom. Choć wiele osób zastanawia się nad zakupem z powodu dość wysokich cen, to warto zainwestować w magazyn. Z racji tego, że są one dedykowane do paneli fotowoltaicznych czy instalacji wiatrowej, to można uzyskać dofinansowanie od państwa. Odnawialne źródła energii pozwalają zadbać o planetę, a więc takie inicjatywy są wspierane przez władze.
Jak wybrać magazyn energii?
Wybór konkretnego magazynu energii musi być dokładnie przemyślany. Na rynku jest wiele tego typu urządzeń. Różnią się one konstrukcją, wielkością, marką czy zastosowanymi technologiami. Na pewno podczas wyboru należy zwrócić uwagę na pojemność. Warto także rozważyć modele modułowe, które można w każdej chwili rozbudować. Taka opcja pozwala sporo zaoszczędzić. Magazyny energii muszą posiadać także niezbędne certyfikaty i atesty dopuszczające do użytkowania. Jest to bardzo ważny aspekt, którego nie wolno przeoczyć. Do wyboru są różnego rodzaju technologie. Specjaliści polecają magazyny energii litowo-żelazowo-fosforanowe, które charakteryzują się wysoką żywotnością.
Kto powinien kupić magazyn energii?
Magazyny energii przydadzą się wszystkim gospodarstwom domowym, które używają paneli słonecznych lub instalacji wiatrowych. Oczywiście przydadzą się one także dużym i małym firmom, które mają takie instalacje u siebie i różnym instytucjom. Magazyny energii pozwalają zabezpieczyć się przed wyłączeniem prądu przez dostawcę. Jest to także zabezpieczenie na zimowe miesiące, kiedy zapotrzebowanie na prąd wzrasta w porównaniu do letnich miesięcy. Z racji tego, że obecnie dostępne są spore dofinansowania, to warto wybrać duży magazyn energii od renomowanego producenta.
Dlaczego magazynowanie prądu może być opłacalne?
Magazynowanie energii może być opłacalne, gdyż energię można odsprzedać dostawcy. Z takiej opcji korzystają osoby, które mają dość dużą instalację, która produkuje znacznie więcej prądu, niż wynosi zapotrzebowanie. Dzięki temu można w każdej chwili skontaktować się z dostawcą i odsprzedać nadmiar energii. Należy jednak pamiętać, że cena jest jednak nieco niższa niż tak, którą się płaci na co dzień. Jednak jest to nadal opłacalne i można zarobić.