Specjalna masa uszczelniająca. To pod tą nazwą kryje się powszechnie znany silikon. W jakich sytuacjach jest on szczególnie przydatny? Zdecydowanie skorzystamy z niego podczas budowy, prac wykończeniowych oraz remontu. Warto jednak mieć na uwadze, że produkt ten musi być nie tylko dobrze położony, ale także suchy, aby spełnił swoje funkcje. Ile więc czasu potrzebuje silikon na wyschnięcie oraz, czy rodzaj produktu ma wpływ na tempo wiązania masy? Ile schnie silikon i czy warto go używać?
Czy warto użyć silikonu?
Czy warto więc użyć silikonu? Zdecydowanie tak. Ten zamknięty w charakterystycznej, wąskiej i wysokiej tubie materiał, nie ma sobie równych , jeśli chodzi o kwestię uszczelniania powierzchni. Ze względu na właściwości, jakie posiada, nazywany jest bardzo często uszczelką w płynie. Po wyschnięciu jest on wytrzymały i elastyczny, co charakteryzuje go na tle innych materiałów budowlanych. Ponadto silikon jest bardzo plastyczny. Oczywiście do jego nakładania służy specjalny pistolet, ale wszelkiego rodzaju pęknięcia lub rysy można zasklepić również palcem. Nie marnując więc zbyt wiele produktu, należy delikatnie wprowadzić masę w niewielką wyrwę.
Pokrywając powierzchnię silikonem, nie powinno się korzystać z niej jakiś czas, aby dać możliwość temu materiałowi budowlanemu uzyskania pełni swoich właściwości.
Rodzaje silikonu
Wybór odpowiedniego silikonu z pewnością nie powinien być przypadkowy. Warto jest doczytać, do jakich prac jest przeznaczony.
Silikony sanitarne są bodajże najczęściej stosowanymi materiałami budowlanymi. Najlepiej je stosować w pomieszczeniach o dużej wilgotności. Tworzą idealną barierę ochronną przed wodą. Dzięki zawartym w silikonie substancjom grzybobójczym lub pleśniobójczym, zdecydowanie znajdzie zastosowanie w łazience lub kuchni. Silikony sanitarne stosowane są także do łączenia stali, aluminium czy PVC.
Często jednak zdarza się, że potrzebujemy silikonu, który przetrwa warunki mrozu oraz wysokiej temperatury. Bez wątpienia dobrym wyborem w takim przypadku będzie silikon budowlany. Jest on bardzo skuteczny, jeśli mamy do czynienia z powierzchniami porowatymi i gładkimi. Można go stosować również do uszczelnienia lub wypełnienia drewnianych listew oraz przestrzeni wokół drzwi.
Silikon wysokotemperaturowy to najlepszy produkt, jeśli poszukujemy czegoś do uszczelnienia powierzchni narażonych na działanie wyjątkowo wysokich temperatur. Masa jest w stanie wytrzymać kontakt z olejem rozgrzanym do ponad 300 stopni Celsjusza. Bardzo często więc stosowany jest do uszczelniania kominów.
Ile schnie silikon?
Czas potrzebny na wyschniecie silikonu, jest zależny od składu jego masy i producenta. Warte zapamiętania jest to, iż masa odporna na dotyk wcale nie musi oznaczać jej całkowitego wyschnięcia. Silikon sanitarny schnie nawet w kilka minut. Jednakże pełne uszczelnienie następuje przeważnie po upływie doby. Kompletnie bez znaczenia jest tutaj powierzchnia, która została uszczelniona. Czas schnięcia jest po prostu niezmienny. Silikon daje często wrażenie twardego, jednak połączenie jest mocne dopiero po upływie 24 godzin od nałożenia.