W obecnych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie: co to jest debet? Coraz częściej korzystamy z tego typu rozwiązań. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego sposobu finansowania. Sprawdź teraz nasz artykuł. Znajdziesz tutaj wiele istotnych informacji.
Jak działa debet?
Debet na koncie bankowym w bezpośredni sposób związany jest z jego saldem. Jeśli jest ono ujemne to z całą pewnością można uznać, że na danym koncie znajduje się debet. Oznacza to, że wydaje się większą ilość pieniędzy, niż jest się w posiadaniu. Jednak debet na koncie nie może się zrobić w sposób samodzielny. Abyśmy mieli możliwość korzystania z limitu debetowego powinniśmy zawrzeć na niego stosowną umowę w banku.
Zobacz także: Jakie są rodzaje kont bankowych?
Debet a kredyt
Wiele osób zastanawia się, jakie są różnice pomiędzy debetem na koncie a zaciągnięciem kredytu. Celem obu działań jest to samo. Związane jest z udzieleniem klientowi banku dodatkowych środków pieniężnych. Może on przeznaczyć je zgodnie ze swoimi potrzebami. Debet nie jest w całości wypłacany klientowi. Tak jest w przypadku pieniędzy pochodzących z kredytu. Można z niego skorzystać w dowolnym momencie. Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Kredyty są spłacane w ratach. W przypadku debetu spłaca się wraz z wpływem środków pieniężnych na konto. Możemy go ponownie powiększać, jeśli istnieje taka potrzeba.
Zalety debetu
Limit debetowy jest rozwiązaniem, który dla wielu osób ma szereg zalet. Dlatego jest ono chętniej wybierane niż standardowe kredyty. Dodatkowo powstanie debetu na koncie jest łatwiejsze do zrealizowania niż zaciągnięcie kredytu. Podczas starania się o limit debetowy zdolność kredytowa klienta nie jest tak dokładnie sprawdzana. Najważniejsze są comiesięczne wpływy na konto. Im są one większe, tym większy może być ustalony limit debetowy na konkretnym koncie bankowym. W przypadku ubiegania się o debet mniejsze znaczenie ma także długość zawartej umowy z pracodawcą. Dlatego o ten sposób finansowania mogą starać się wiele osób. Również te, które mają dochody pochodzące z różnych źródeł.
Proste wnioskowanie
Nie martw się. Proces wnioskowania o debet jest niezwykle prosty oraz przejrzysty. Rozszerzenie możliwości posiadanego rachunku zazwyczaj możliwe jest w bankowości elektronicznej. Dzięki temu nie trzeba się nawet udawać do placówki banku lub dzwonić na jego infolinię. Wniosek o limit debetowy warto składać w banku, w którym posiada się konto. Możemy wtedy liczyć na niemal błyskawiczną decyzję i szybki dostęp do dodatkowych środków pieniężnych. Warto jednak wiedzieć, jak wyglądają koszty debetu.
Koszty limitu debetowego
Wiele osób korzystających z opcji debetu nie zna jego zasad. Limit debetowy nie jest rozwiązaniem bezpłatnym. Dlatego też podczas wnioskowania o niego należy wziąć pod uwagę konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Jaki jest koszt? Otworzenie limitu debetowego może być bardzo zróżnicowane. Są zależne przede wszystkim od aktualnej oferty banku, w którym posiada się konto. Jednak limity debetowe bardzo często mają oprocentowanie na poziomie od dziesięciu do piętnastu procent w skali roku. Jeśli się korzysta w sposób regularny z takiego rozwiązania to należy wziąć ten aspekt pod uwagę. Jednak odsetki będą spłacane jedynie od wykorzystanej kwoty dostępnego limitu, a nie jego całości.