Komputer to sprzęt, który jest niezbędny w każdym biurze. Dziś właściwie nie zdarza się, by w biurze nie było chociaż jednego komputera. Można dzięki niemu tworzyć oficjalne pisma, wystawiać faktury i gromadzić informacje na temat działalności firmy. Komputer stacjonarny do pracy musi być funkcjonalny i wydajny. Przeczytaj, czym się kierować, wybierając komputery do biura.
Zobacz także: Wynalazca telefonu – Graham Bell, czy Philipp Reis?
Jakie parametry powinien mieć biurowy komputer?
Komputer do biura powinien bez problemu poradzić sobie z oprogramowaniem do obsługi poczty elektronicznej, czy pakietem biurowym do tworzenia dokumentów. W wielu firmach przy pomocy komputera wystawiane i wysyłane są także faktury. Ponadto działają na nim aplikacje do rozliczeń czasu pracy pracowników. Zazwyczaj nie są to aplikacje wymagające bardzo nowoczesnych i rozbudowanych komputerów.
Komputer stacjonarny do pracy powinien być wyposażony w wydajny procesor. Do podstawowych prac biurowych wystarczy komputer czterordzeniowy. Jeśli podczas korzystania z komputera, użytkownik ma otwartych jednocześnie kilka aplikacji, które dodatkowo komunikują się z sobą, lepiej by wybrał komputer z procesorem ośmiordzeniowym.
Szybkie wykonywanie zadań na komputerze stacjonarnym umożliwi 8GB pamięci RAM. W razie potrzeby będzie można rozbudować RAM do 16 GB, ale jeśli ktoś musi ograniczyć koszty, wybór pamięci 8GB będzie wystarczający.
Trzecim elementem, który jest istotny w komputerze do biura będzie szybki i pojemny dysk. Najlepiej wybrać dysk SSD 1 TB. Jeśli ktoś zamierza przechowywać dużo danych, może kupić dysk 2TB lub 5TB.
Takie elementy, jak zasilacz, czy karta graficzna będą w komputerze biurowym drugorzędne. To elementy istotne w komputerach gamingowych, albo wykorzystywanych przez grafików komputerowych, czy architektów.
Jeśli przy użyciu komputera prowadzone są telekonferencje, trzeba będzie dodatkowo dokupić kamerę wraz z mikrofonem i zainstalować odpowiednie oprogramowanie.
Niezależnie od parametrów, na każdym komputerze można zainstalować oprogramowanie do drukarki oraz podłączyć internet.
Monitor do pracy biurowej
Najmniejsze monitory komputerowe mają przekątną wielkości 15”, a największe nawet 34”. Monitor, który będzie stał na biurku w biurze powinien mieć około 24”. To w zupełności wystarczy do komfortowej pracy, a jednocześnie nie będzie mieć aż tak negatywnego wpływu na wzrok.
Niektóre monitory wyposażone są w funkcję redukcji niebieskiego światła. To znacznie mniej zmęczy wzrok i przyda się tym, którzy sporo czasu spędzają przed ekranem.
Komputer do małego biura
Ciekawym rozwiązaniem, które sprawdzi się w biurze jest wybór komputera all in one. Wtedy wszystkie jego podzespoły wbudowane są w monitor. Wystarczy jedynie podłączyć klawiaturę oraz myszkę. Taki komputer zajmuje znacznie mniej miejsca, więc w sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach, w których potrzeba kilku stanowisk z komputerem.
Innym rozwiązaniem dla pracowników niedużych biur są komputery small form factor, których obudowa jest niewielka i nie będzie zajmować miejsca na podłodze.
Każdy biurowy komputer stacjonarny można rozbudować i wymienić poszczególne podzespoły na bardziej wydajne. To bez wątpienia przewaga komputerów stacjonarnych nad laptopami, w których jest to trudniejsze.