Dzięki platformom online inwestorzy mogą obecnie obracać aktywami nawet na giełdach z drugiego końca świata. Z tego względu warto spojrzeć nieco bliżej na największe rynki z różnych krajów – to świetny sposób, by zdywersyfikować swój portfel.
New York Stock Exhange – nowojorskie Wall Street
Amerykańska giełda, której siedziba znajduje się w Nowym Jorku, jest kojarzona nawet przez osoby, które nie mają żadnego związku z branżą finansową. Główny budynek jest ulokowany przy Wall Street – nazwa tej ulicy często pojawia się także w popkulturze jako pewien symbol giełdy, nie tylko tej nowojorskiej. Jej rozpoznawalność wiąże się między innymi z ogromną kapitalizacją, która wynika z imponującej siły i stabilności amerykańskiej gospodarki. W 2022 roku wartość akcji na NYSE (New York Stock Exchange) stanowi aż 41,6% wartości wszystkich giełd na świecie razem wziętych. To sprawia, że praktycznie każdy inwestor – bez względu na to, z jakiego kraju przeprowadza transakcje – z pewnością powinien zainteresować się aktywami dostępnymi w Nowym Jorku. Warto przy tym pamiętać o godzinach otwarcia giełdy: we wschodnioamerykańskiej strefie czasowej jest ona dostępna od 9:30 do 16:00, z kolei w Polsce jest to 15:30–22:00. Należy również wziąć pod uwagę dni świąteczne obowiązujące w Stanach Zjednoczonych, podczas których handel jest niedostępny.
London Stock Exchange (LSE) – brytyjska potęga giełdowa
Początki londyńskiej giełdy papierów wartościowych sięgają aż XVII wieku, gdy transakcje odbywały się w niewielkiej kawiarni Jonathan’s Coffee-House w samym centrum Londynu. Z biegiem lat jej udział na międzynarodowym rynku robił się coraz bardziej znaczący – do zakończenia I wojny światowej LSE była największą giełdą na świecie. Mimo późniejszej utraty tej pozycji na rzecz nowojorskiej giełdy, nadal stanowi potęgę na globalnym rynku, wciąż zajmując pierwsze miejsce w Europie. Ponad inne giełdy na świecie wyróżnia ją przede wszystkim spora dostępność udziałów międzynarodowych firm. Londyński rynek jest otwarty od godziny 9:00 do 17:30 czasu polskiego.
Hong Kong Stock Exchange – jedna z największych azjatyckich giełd
Stowarzyszenie Maklerów Giełdowych w Hongkongu powstało już w XIX wieku i było początkiem pierwszej oficjalnej giełdy papierów wartościowych w tym miejscu. Obecnie jest to jeden z najbardziej znaczących rynków w Azji – mimo niewielkiego terytorium Hongkongu giełda ta jest piątą co do wielkości na całym świecie. Notowane są na niej przede wszystkim lokalne spółki, jednak można znaleźć także zagraniczne propozycje. Z uwagi na dość spore różnice w strefach czasowych warto pamiętać o specyficznych godzinach otwarcia – handel jest możliwy od 4:00 do 10:00 czasu polskiego. Dla hongkońskiej giełdy sporządzony został indeks Hang Seng, który jest ważony rynkową wartością akcji.
NASDAQ – pierwsza elektroniczna giełda papierów wartościowych na świecie
NASDAQ jest drugą do wielkości amerykańską giełdą. Podobnie jak w przypadku NYSE, siedziba znajduje się w Nowym Jorku – a dokładniej przy Times Square. Jest stosunkowo nowa, patrząc na poprzednie wymienione rynki, które powstały już przed wieloma latami: NASDAQ założono „dopiero” w 1971 roku. Giełda ta od samego początku w dużym stopniu wykorzystuje postęp technologiczny, zostając m.in. pierwszym na świecie w pełni elektronicznym rynkiem papierów finansowych. Większość spółek dostępnych na NASDAQ zajmuje się właśnie technologią – to na przykład potęgi takie jak Apple lub Microsoft.
Artykuł sponsorowany